EN | FA | RU

Blog

می 8, 2016

همه چیز درباره سقف کاذب

تعریف سقف کاذب

سقف كاذب سقفي است كه به اسكلت ساختمان متصل بوده و بار آن به سازه اصلي ،ساختمان وارد مي شود.بدين ترتيب بين سقف مذكور و قسمت زيرين سازه اصلي ،فضاي خالي به وجود مي آيد.سقف كاذب بايد با مصالح سبك ساخته شده و قاب بندي(زير سازي) مناسبي داشته باشد .پوشش و مخفی نگه داشتن عوامل زیر سقف مهمترین کارکرد سقف کاذب در ساختمان محسوب می شود.بعد از آن دکوراتیو و رنگ آمیزی و نورپردازی قرار می گیرند.

دلایل استفاده از سیستم سقف کاذب

الف: ایجاد رویه ای برای پوشش قسمت زیرین سقف ساختمان
ب: ایجاد فضایی برای جاسازی تأسیسات و تجهیزات سبک وزن
پ: بهبود عایق بندی حرارتی و یا صوتی سقف هر طبقه از ساختمان
ت: جهت حفاظت از اسکلت ساختمان و بخصوص اسکلتهای فولادی در برابر حریق
ث: ایجاد امکاناتی برای کنترل صوت و جذب آن
ج: ایجاد سقفی کوتاه تر برای فضاهای داخلی ساختمان

انواع سقف كاذب

سقف كاذب با رابيتس و اندود ، سقف كاذب آلومينيومي ، سقف كاذب چوبي ، سقف كاذب قطعات پيش ساخته و …
سقف کاذب همپای رشته های مختلف ساختمانی و صنایع دیگر رشد کرده و به پویایی رسیده است. جزو صنایع فلزی وساخت و ساز است که در ساختمان کاربرد دارد. صنعت نوین ساختمان به خوبی این رشته را به خدمت گرفته و از آن بهره می گیرد. تولید انبوه آن هم مقرون به صرفه است که خود این مسئله برای مهندسان ساختمان اهمیت زیادی دارد.

سقف کاذب در مواردی که ذکر می شود قابلیت خود را بروز می دهد:

 • عبور تاسیسات
 • آکوستیک کردن
 • دکوراتیو
 • سبک کردن ساختمان در برجها
 • هدایت و جلوگیری از اتلاف دما و رطوبت
 • نورپردازی مناسب با شرایط کار و زندگی و….

طراحی این رشته از صنعت ساختمان به تخصص خاصی نیاز دارد طراح باید ویژگی های همه سازه ها را به خوبی بشناسد. با انواع سقف کاذب آشنایی داشته باشد و نوع کاربردی آنها را در موقعیت های مختلف درک کند تا درهنگام اجراء تئوری آن یا طراحی بکار گیرد.
موقعیت ها میتواند اینها با شد: رطوبت- دما – اکوستیک – نور پردازی- دکوراتیو – آب و هوای منطقه ای و مقرون به صرفه بودن. یک نوع طراحی هم مختص تولید کنندگان است که ازنظر اجرا سریع و آسان آن مورد توجه قرار می گیرد.
نصب سریع و آسان سقف کاذب یکی از مواردی است که تولیدکنندگان در ساخت و ساز آن کوشش و رقابت می کنند. طراحان تولید هم تمامی این موارد را در نظر می گیرند و متریالی ابداع می کنند که که همه ویژگی های مورد نظر کارفرما و عواملی که بعد از سقف کاذب با آن سر و کار دارند را تامین کند. مثل تکنیسینهای تاسییات (برقکار،لوله کش، تهویه…)
نصب آسان سقف کاذب به عواملی بستگی دارد که بدین قرار است: سبکی متریال، انتخاب زوایایی که براحتی سقف مورد نظر اجرا شود_انتخاب متریالی که زوایای پوشش را تامین کند و به راحتی در کنار هم جفت و جور شود، با سهولت آویزان کردن سقف و مهار آن از سقف اصلی، تولید سازه هایی با اندازه های مختلف.
دوام، استحکام، سبکی، قابلیت رنگ پذیری مناسب و آبکاری، مقاوم در برابر خوردگی (اسید، زنگ زدگی و…)، انعطاف پذیری، قابلیت برش کاری (قیچی،اره و…)، قابلیت خم کاری و دیگر موارد، همگی عواملی برای رقابت بین تولید کنندگان هستند.

زیرسازی سقف کاذب

زیرسازی برای نگه داشتن سقف کاذب است. به یک مجموعه از سازه هایی گفته می شود که در کنار هم و با اتصال به هم اسکلتی را به وجود می آورند که سقف کاذب (سازه های سقف کاذب) بر روی آن متصل می شود که خود این اتصال ممکن است به گونه های مختلفی صورت گیرد.
وظیفه اصلی زیرسازی نگه داشتن سازه های سقف کاذب به سقف اصلی است. این نگه داشتن به صورت افقی، عمودی، زاویه دار و قوسی است.
زیرسازی تمامی انواع سقف کاذب در مواردی با هم مشترک است و در واقع می توان گفت همان عواملی هستند که رقابت بین تولیدکنندگان را به وجود می آورند.
دو گونه زیرسازی وجود دارد:یکی برای سقفهای آویزانی و دیگری ثابت.
روش اتصال زیرسازی از سقف اصلی به سقف کاذب به صورت دو خط عمود برهم باید باشد و در موارد خاص به صورت زاویه دار می تواند باشد ۵
زیر سازی در سقف کاذب
مهمترين بخش اجراء سقف كاذب زير سازي آن مي باشد. كه تمامي عمليات برآورد اوليه، مهار متريال پوششي سقف كاذب، آريش چراغها (نور پردازي) و مهار كردن ديگر عوامل الكتريكي و الكترونيكي، نحوه و چگونگي عبور تاسيسات اصلي ساختمان از پشت سقف كاذب، اختلاف سطح و دكوراتيوبودن پوششي اصلي در نوع و ابعاد اجرايي زير سازي تاثير گذار است.
تمامي عوامل نامبرده يك به يك ويا بطورجمعي اين تاثير را باعث مي شود. موارد ذكر شده براي طراحي سقف كاذب اهميت خاصي دارد، چرا كه از هر كدام از حالات مي توان به خوبي در طرح اجرايي استفاده چشمگيري داشت.
نوع زيرسازي مي تواند پروفيل آهني، پروفيلهاي رول فرم شده از جنس گالوانيزه و آويزها (تسمه اي ويامفتول) ودر بعضي مواقع چوب هم باشد.
نوع جغرافيا منطقه اجرايي (دما، ميزان رطوبت و…) در انتخاب زير سازي و تهويه درست پشت سقف كاذب و اتصال خوب به سقف اصلي ساختمان مهمترين بخش اين بحث است.
اتصال زير سازي به سقف اصلي ساختمان به چند روش انجام مي گيرد. زير سازي اگر پروفيل آهن با شد به خود اسكلت ساختمان جوش مي شود ولي اگر سقف كاذب آويزاني باشد. به وسيله تسمه يا مفتول با روش پيچ و رولپلاك و يا ميخ فولادي كه به وسيله تفنگ مخصوص اين كار شليك مي شود انجام مي گيرد (در مورد پروفيل هاي رول فرم شده هم همينطور).
چيد مان زير سازي و نوع آريش آن همانطور كه در ابتداء عنوان شد بستگي به ابعاد متريال پوششي و متعلقات تحميلي به سقف كاذب دارد (چراغ، بلند گو، اعلام حريق،….) ودر مواردي هم در اختلاف سطح و شكستها.
اتصال متريال پوششي سقف كاذب به زير سازي به چند صورت امكان پذير است : پيچ، پرچ و در سقف هاي آويزاني (دامپا، لوكسآلون…) بصورت نگهداشتن درسازه مختص به خود سقف مورد نظر ست انجام مي گردد.
نقشه اجرايي زير سازي سقف كاذب در مورد هر نوع از سقف كاذب متفاوت است، اما نقاط مشتركي در تمامي زير سازي ها وجود دارد.
معمولا” طراح سقف كاذب متريال پوششي را در يك پلان مشخص ارائه ميدهد ودر نقشه جزء تر به چند برش عرضي ويا طولي از همان پلان اكتفا مي كند، البته در اين برشها مقاطع سازه ها كاملا” مشخص مي شود. ولي نقشه اجرايي زيرسازي از طرف مهندس طراح ارئه نمي شود.
اين بخش را خود مجري به عهده مي گيرد، بدين صورت كه نسبت به طرح اوليه كه فقط پلان وبرشهاي در طول وعرض است. زيرسازي را انجام مي دهد كه همانطور در ابتدا عرض شد بر حسب سازه هاي غير سقف كاذب (چراغ،دريچه كانال،….) و شكسته ها و اختلاف سطح و يا در مواردي شيب اجراء مي گردد.
در كل هدف از زيرسازي سقف كاذب نگهداشتن سازه هاي پوششي سقف كاذب در زير سقف اصلي ساختمان است با رعايت كردن استانداردهاي اجرايي سقف كاذب مورد نظرو موارد اجراء شده در ساختمان (تاسيسات، ديوارهاي جدا كننده، دكوراتيو، و كارهاي ابتكاري در ساختمان) است.

اجراء و یا نصب سقف کاذب

مهمترین قسمت سقف کاذب نصب آن است. طراحی و تولید سازه های سقف وزیرسازی آن و همچنین طراحی جهت اجراء برای بدست آوردن زوایای مختلف همگی پیش در آمد این صنعت است ودر مقام تولید قرار می گیرند.
ولی اجراء این تولیدات جلوه و زیبایی این رشته ساختمانی را بخوبی نشان میدهد. نصب سقف کاذب به تنهایی خود پتانسیلی را می طلبد که در تولید به نحوی دیگری این نیاز دیده می شود.
در اجراء نیروی درونی افراد متخصص به کار اجراء شده روح می بخشد که خود این موضوع جای بحث طولانی دارد.اجراء و نصابی سقف کاذب را هر فرد فنی ویا بقولی هر آچاربدستی می تواند انجام دهد. ولی کمتر کسی سراغ اینکار میآید و یا در آن باقی می ماند و تامل می کند
.
دقت ، ظرافت ، هوشیاری ، تجسم خلاق ، ابتکار ، سرعت و… عواملی است که در فرد نصاب باید بخوبی دیده شود. و فرد مورد نظر آنرا در درون خود شکوفا کند. خصوصیات هر فرد که در شغلی فنی کار میکند به طور محسوسی با شرایط روحی و روانی آن حرفه عجین می شود. که هر دو یعنی هم فرد و هم شغل بر همدیگر تاثیر میگذارند و بخوبی این مسئله نمایان است.
مزیت استفاده از سقف کاذب در ساختمان
اجرای صحیح سقف کاذب در ساختمانها می تواند به میزان قابل توجهی مصرف سوخت را کاهش دهد. سقف کاذب با حذف بخشی از فضای مورد سرمایش و گرمایش میزان مصرف انرژی را که برای این منظور به کار می رود، کاهش می دهد. سقف کاذب در طبقات فوقانی می تواند از انتقال حرارت بین فضای داخلی و فضای خارج ساختمان بکاهد. استفاده از عایقهای حرارتی در سقفهای کاذب و اجرای صحیح و بدون درز اینگونه سقفها تبادل حرارتی را کاهش می دهد.
مهمترین دلایل استفاده از سیستم سقف کاذب را می‌توان به ترتیب زیر برشمرد:
الف: ایجاد رویه‌ای برای پوشش قسمت زیرین سقف ساختمان
ب: ایجاد فضایی برای جاسازی تأسیسات و تجهیزات سبک وزن
پ: بهبود عایقبندی صوتی و یا حرارتی سقف هر طبقه از ساختمان
ج: ایجاد سقفی کوتاه‌تر برای فضاهای داخلی ساختمان
د:زیبائی و استحکام فوق العاده سقفهای کاذب P.V.C
.
سقف کاذب می تواند بصورت گچی –چوبی –فلزات رنگین- پی وی سی – شیشه ای – آهنی – ورق های فلزی روکش دار – آلومینیومی – کامپوزیت و غیره نصب شود که در هر صورت قابلیت اجراء به صورت واحد و با با هم را داراست.

طراحان سقف کاذب هم با انعطاف پذیری متریال سقف کاذب آشنایی دارند. آنها از اشکال مختلف محصولات مطلعند و این آشنایی به آنها کمک می کند نقشه های بهتری طرح کنند. نقشه هایی که موقع اجرا هم به همان زیبایی روی کاغذ باشند!

سقفهای کاذب از آویزهای فلزی قائم، پروفیلهای اصلی افقی و در برخی از موارد پروفیلهای فرعی افقی و پوشش زیرین تشکیل می شود که این پوشش می تواند از یک نوع مصالح مانند لمبه چوبی و یا دو نوع مختلف مانند رابیتس و اندود گچ ساخته شده باشد . آویزها در سقفهای با اسکلت فلزی اعم از خرپا طاق ضربی و یا غیر از اینها به سازه ، اصلی ساختمان متصل می گردند.

در مورد سقفهای بتن آرمه باید در موقع بتن ریزی پیش بینیهای لازم برای جاگذاری آویزها صورت پذیرد. در سقفهای بتنی چنانچه هنگام بتن ریزی آویزهای قائم تعبیه نشده باشند ، می توان از چکشهای فشنگی برای نصب آویزها استفاده نمود . در این صورت باید نحوه عمل و نوع فشنگ مورد استفاده به تصویب دستگاه نظارت برسد.

برای آویزهای قائم می توان از مصالح زیر استفاده کرد :

الف: میلگردهای فولادی (آرماتور) به قطر حداقل 6 میلیمترباشد.

ب: سیمهای فولادی گالوانیزه که قطر آنها حداقل  31

پ: تسمه های فولادی زنگ نزن که سطح مقطع آنها حداقل 10 میلیمترمربع و ضخامت آنها حداقل 1.5 میلیمتر باشد .

ت: اگر از آویزهای فلزی دیگری به جز آویزهای مذکور در فوق استفاده شود ، این آویزها از لحاظ مقاومت و ضد زنگ بودن، باید مشابه آویزهای مذکور در بندهای الف و ب و پ باشند .

تعداد آویزهای قائم در هر مترمربع و فاصله آنها از یکدیگر بستگی به نوع پوشش سقف کاذب بخصوص قابلیت تحمل و تغییر شکل آنها دارد . تعداد این آویزها متناسب با نوع سقف مشخص خواهد شد .

آویزها تا حد امکان باید به فواصل مساوی از یکدیگر قرار گرفته، شاقولی و صاف باشند . برای اتصال آویزها به سقفهای با اسکلت فلزی، باید از پیچ و مهره یا جوش استفاده شود. اتصال به غیر از پیچ و مهره یا جوش ، زمانی قابل قبول است که به تأیید دستگاه نظارت برسد . پس از جوشکاری، محل جوش باید به وسیله مواد ضد زنگ پوشانیده شود .

در سقفهایی که اسکلت چوبی دارند ، اتصال آویزهای قائم به وسیله پیچ یا قلاب انجام می شود . پیچ وقلاب باید حداقل 50 میلیمتر در چوب وارد شوند . توجه شود که از وارد کردن پیچها با ضربه چکش ، خودداری گردد .

رعایت نکات زیر در مورد این آویزها ضروری است :

1: مقاومت 28 روزه بتن باید حداقل برابر 30 مگاپاسکال و ضخامت آن دست کم یکصد میلیمتر باشد.

2: بارهای وارد بر سقف بتن آرمه نباید از بار مجازی که سقف بر اساس آن محاسبه و اجرا شده است تجاوز نماید ،

3 : قطر میله هایی که به کار می روند بایدحداقل 3.4 میلیمتر باشد واویزها حداقل 25 میلیمتر در بتن فرو رفته باشند

4: تمام اتصالات باید مورد بازرسی واقع شوند تا از استحکام آنها اطمینان حاصل شود.

5: حداقل تعداد آویزها برای هر نوع سقف کاذب مطابق نقشه های اجرایی و توضیحات بعدی این فصل خواهد آمد.

6: در تیرهای باربر بتنی ، اتصالات باید در سطوح جانبی و حداقل در فاصله 12 سانتیمتر از ضلع زیرین تیر، کار گذاشته شوند

7: در مورد استفاده از چکشهای فشنگی (تپانچه) برای اتصال آویزها ، باید از دستورات کارخانه سازنده چکشها تبعیت نمود و بخصوص این نکته را در نظر داشت که تحت هیچ شرایطی ، نباید از فشنگهای مخصوص یک نوع چکش برای چکشهای دیگر استفاده شود

8: فشنگها نباید در داخل سوراخهای موجود شلیک شوند

9: هنگام استفاده از چکشهای فشنگی برای نصب آویز، حداقل فاصله تا لبه قطعات بتنی به نوع تپانچه و دستورات دستگاه نظارت بستگی دارد

10: به هنگام شلیک، ابزار را باید عمود بر سطح کار نگاه داشت

11: چون فشنگ تپانچه ها توسط رنگ آنها از یکدیگر متمایز می شوند، باید افرادی که این ابزارآلات را مورد استفاده قرار می دهند، به بیماری کوررنگی مبتلا نباشند

12: به افراد کمتر از 18 سال، نباید اجازه استفاده از این ابزارها داده شود

13: در موقع کار برای اجتناب از حوادث ناشی از کمانه کردن یا شکستن و یا برگشت میخها، به جز فرد مسئول و کمک او ، نباید افراد دیگری در محدوده شلیک حضور داشته باشند . این افراد باید به وسایل ایمنی مجهز باشند

پروفیلهای اصلی و فرعی افقی

بسته به اینکه پروفیلهای اصلی و فرعی از چه مصالحی باشند، دو حالت متمایز مشخص می گردد.

الف: چنانچه جنس پروفیلهای اصلی و فرعی افقی از فولاد یا فولاد گالوانیزه باشد باید:

سطح مقطع این پروفیلها توسط دستگاه نظارت تعیین گردد ، ولی حدا قل مقاومت این مقاطع برای پروفیلهای اصلی و فرعی به ترتیب نباید از مقاومت آرماتور به قطر 10 و 6 میلیمترکمتر باشد . در محل برخورد سقف کاذب به دیوار ، توصیه می گردد که حداقل از یک نبشی20×20 استفاده شود .

ب: چنانچه جنس پروفیلهای اصلی و فرعی از آلومینیوم، چوب یا سایر مصالح باشد:

در صورتی که در مورد پروفیلهای اصلی و فرعی به جای فولاد از چهارتراش چوبی استفادهمی شود، چوب مورد نظر باید از نوع چوب نراد خارجی (روسی یا مشابه ) باشد. ابعاد قطعات چوبی یاد شده برای قطعات اصلی وفرعی حد اقل وبه ترتیب باید برابر4*4  یا 4*6 سانتی متر خواهد بود

در مورد استفاده از آلومینیوم و یا سایر مصالح نیز ابعاد پروفیلها بستگی به محاسبات انجام شده دارد ، ولی به هر حال مقاومت پروفیلهای اصلی و فرعی از هر لحاظ ، نباید به ترتیب ازمقاومت میلگردهای فولادی نمره 10 و 6 کمتر باشد

علاوه بر نکات فوق ، سقفهای کاذب باید در مقابل نیروهای جانبی مقاوم بوده و چنانچه تأسیسات حرارتی نظیر کانال و لوله در زیر سقف اصلی قرار می گیرند (حد فاصل سقف اصلی و سقف کاذب )، ایجاد درز انبساط در اطراف سقف به منظور تأمین جا برای تغییر مکانهای حرارتی ، ضروری است . چنانچه برای سقف کاذب دریچه بازدید در نظر گرفته شده باشد ، باید این دریچه با دقت کافی و در محل مناسب ایجاد گردد

الف: رابیتس

در مورد رابیتس چنانچه در ملات ماسه سیمان استفاده می شود ، توصیه می گردد رابیتس از نوع فولاد سیاه و اگر از ملات گچ استفاده می شود ، بهتر است رابیتس از نوع گالوانیزه باشد . رابیتس باید در فواصل معین به وسیله مفتول مناسب به آهن بندی بسته شود ، به قسمی که هیچ گونه برجستگی

یا فرورفتگی در سطوح تمام شده دیده نشود . فاصله پروفیلهای اصلی از یکدیگر چنانچه از رابیتس نمره 2 استفاد ه می شود ، باید حداکثر برابر 35 سانتیمتر و در مورد استفاده از رابیتس نمره 3 این فاصله حداکثر برابر 50 سانتیمتر می باشد . برای بستن پروفیلهای فرعی افقی به پروفیلهای اصلی و اتصال رابیتس به پروفیلهای فرعی ، از مفتول دولای سیمی به قطر حداقل 0.7 میلیمتر استفاده

میشود. تعداد آویزهای قائم این نوع پوشش در هر مترمربع حداقل 3 عدد می باشد .

ب: کانتکس

تمام نکات فنی ذکر شده در مورد رابیتس از لحاظ آویزها، پروفیلهای اصلی و فرعی افقی، فواصل و حداقل ا بعاد، در مورد کانتکس نیز صادق است . چنانچه در نقشه های اجرایی طریقه خاصی برای جلوگیری از آسی ب رسانی موریانه و یا سایر حشرات مزاحم به کانتکس پیش بینی نشده باشد ، در این صورت باید روی حصیر کانتکس ، دوغاب گچ و یا آهک بریزند ، به قسمی که این دوغاب تمام سطح را پوشانده و قشر نازکی بر روی کانتکس تشکیل دهد

پ: لمبه آلومینیوم

در این پوشش مراحل اجرای کار به شرح زیر است:

1_ پروفیلهای ناودانی آلومینیوم را در ارتفاع سقف کاذب به دیوارها وصل می کنند

2_تسمه های آویز را که از جنس فولاد گالوانیزه است ، به سقف متصل می نمایند . فاصله این آویزها در امتداد ورقهای لمبه ، حداکثر1.20 متر و در جهت عمود بر ورقهای مذکور ، حداکثر برابر1.35 متر می باشد. هر تسمه مجهز به یک بست قابل تنظیم می باشد.

پروفیلهای ناودانی گالوانیزه را به تسمه ها وصل می کنند . فاصله این پروفیلها از یکدیگر  حداکثر 1.20 وفاصله این پروفیلها تا دیوار نباید از 30 سانتی متر تجاوز کند

4_ قطعات لمبه آلومینیوم طوری به سقف وصل می شود که یک سر آن در داخل ناودانی چسبیده به دیوار و سر دیگر آن در ناودانی متصل به آویزها قرار می گیرند

ت: لمبه چوبی

اجرای کار در مورد این پوشش به شرح زیر است :

1_ قبل از اجرای لمبه کوبی، باید دور سقف را با چهارتراش مناسب، کلاف کشی و تراز کرد

2_ قطعات باربر افقی فرعی را باید از چوب و قطعات باربر ا صلی را از پروفیل فولادی یا چهارتراش چوبی، تهیه و به آویزهای از پیش نصب شده متصل نمود

3- لمبه ها را که از قبل تهیه شده است، باید با چسب و میخ به چهارتراشها متصل کرد

لازم به یادآوری است که باید لمبه ها را با ماشین لمبه زنی و یا به طرق دیگر که به صورت فاق و زبانه داخل یکدیگر شوند ، آماده نمود ، به طوری که چفتها نمایان باشند . وجود چفت برای آنست که در مواقع انقباض ، لبه درزها به صورت نامناسبی درنیایند. چوب مورد مصرف در لمبه ها ، باید چوب نراد خارجی (روسی یا مشابه ) باشد. حداقل تعداد آویزها در هر مترمربع 3 عدد می باشد

ث: قطعات پیش ساخته گچی

ابتدا باید در کنار دیوار در ارتفاع تعیین شده برای سقف کاذب نبشیهای آلومینیوم را نصب کرده وپس از نصب سیمهای آویز گالوانیزه به سقف و وصل قطعات سپری آلومینیو م، قطعات سقف پیش ساخته گچی را در داخل آنها قرار داد . ابعاد سپری و سیمها برابر نقشه کارخانه سازنده و با تأیید دستگاه نظارت می باشد . تعداد آویزها در هر مترمربع حداقل 3 عدد باشد

ج: ورقهای آزبست و سیمان صاف

صرف نظر از ابعاد ورقهای آزبست و سیمان که تولید می شود ، بنا به ملاحظات استاتیکی ابعاد این سانتیمتر می باشند . به منظور و یا ورقها که در سقف کاذب به کار می رود ، اکثراً125*60 یا100*60  نصب این ورقها ابتدا یک شبکه متعامد از چوب روسی به شکل سپری یا سپری فولادی، اعم از توخالی یا توپر در محل مورد نظر اجرا می شود . در کناره ها ب ه جای قطعات سپری یاد شده، از نبشی با همان جنس استفاده می شود و پس از آن ورقها را روی سپری قرار داده و در قسمت فوقانی آن بسته به این که جنس سپریها از پروفیل توپر یا توخالی فولادی یا چوبی باشد ، به فواصل 30 سانتیمتر یک عدد پیچ خودکار و یا پیچ و مهره مناسب با واشر و یا پیچ چوب با واشر مخصوص به کار می رود. ابعاد و تعداد آویزها با محاسبه مشخص می شود

چ: انواع آکوستیک

آکوستیکها به دو گروه معمولی و نسوز تقسیم می شوند.

1- آکوستیک معمولی

در مورد این آکوستیک قطعات باربر افقی از چوب نراد خارجی (روسی یا مشابه ) بوده و قطعات باربر اصلی می توانند از پروفیل فولادی یا چهارتراش چوبی باشند . برای نصب آکوستیک باید میخ همرنگ با آکوستیک و چسب مناسب به کار برده شود . در پیرامون سقف کاذب اجرا شده، یک نبشی آلومینیوم به دیوار نصب می گردد.

2-آکوستیک نسوز

قطعات باربر اصلی و فرعی افقی در مورد آکوستیک نسوز، پروفیل آلومینیوم است . در تمام انواع آکوستیک در هر مترمربع ، حداقل 3 عدد آویز مورد نیاز است.

سقف کاذب اسپیس فریم

سقف کاذب اسپیس فریم از نوع سقفهای پوششی و دکوراتیو می باشد .و شاید نام دیگر این سقف کاذب ، سازه فضایی دکوراتیو باشد .  فرم و طرح این سقف هرمی شکل است که مقطع چهار گوش آن به طرف بالا و نوک هرم به طرف پائین است .

کل سطح را همین هرمها در کنار همدیگر پوشش می دهند و  میتوان در چند طبقه رویهم کار شود ،  ضلع این هرم لوله آلومینیومی است  که دو سر آن طوری ساخته می شود که بتوان روی هم پیچ شوند .

معمولا” این نوع سقف را در مکانهای نصب میکنند که با دیگر مصالح بکار رفته در ساختمان یک جور هارمونی خاصی را داشته باشد .چون پوشش این نوع سقف به طور کامل نیست به طوری که همه عوامل پشت سقف دیده می شود (البته برای استتار عوامل پشت سقف راه های گوناگونی وجود دارد .)

در نظر اول برای  بینده وجود اینچنین سقفی بی دلیل است . می توان با نوعی دیگر سقف را پوشش داد که تمامی عوامل انتخابی برای کارفرما را ( سلیقه ای ) دارا باشد.

از این فرم  سازه در پوشش سقف سوله ها استفاده می گردد  که با لوله های فولادی و قطعات اتصال  دهنده  که به وسیله ماشینکاری تولید می شود اجراء می گردد . که دیگر دکوراتیو نمی شود.

انواع سقف کاذب

 • دامپا

شکل آن باندهای نواری است در عرض و یا طول مساحت اجرایی ، ابعاد شکل ظاهری این نوع سقف به غیر از طول آن همیشه ثابت است . ولی طول آن در سفارش برای تولید میتواند مختلف باشد .رنگ آمیزی الوان است .زیر سازی از جنس ورق گالوانیزه میباشد .واز سقف اصلی آویزان می شود.اجرا آن در سطوح شکست و زاویه دار و حتی قوس بخوبی انجام پذیر است . امکان جاسازی متعلقات سقف کاذب بخوبی امکان پذیر است .موارد اجرایی آن در ساختمان متنوع است . در نوع ساده و پانچ شده تولید میگردد.

 • تاریخچه دامپا

حدود چهل سال پيش يك مهندس سوئدي در دانمارك كار ميكرد كه كار ايزوله كردن خانه ها ي را به عهده داشت كه براي اجاره ميساختند. و تمام سعي اين بود كه اين خانه ها سبك – ارزان- سريع ساخته شود. براي سقف كاذب آن طرحي ارائه شد كه چند سال بعد در ۱۹۶۸ جايزه بهترين طراحي داخلي را از آن خود کرد .اسم اين طرح دامپا ۱۰ بود. بله دامپا اينگونه متولد شد. اسم دامپا از تركيب دو كلمه دانماركي درست شده است به اين صورت تلفظ ميشده است دامپ اوف. كه معني آن مي شود بيصدا البته به زبان دانماركي. بهر حال دامپا اسم كارخانه توليد كننده شده و در حال حاضر يكي از بزرگترين سازنده هاي انواع سقف كاذب است كه در تمامي دنيا نمايندگي دارد. و از معتبر ترين توليد كنندها نيز مي باشد.
دامپا بعد از گذشت نزدیک به چهل سال از طراحی آن هنوز بهترین است (البته در ایران) خود شرکت دامپا تولیداتی کار آمد تر دارد که در حال حاضر تمامی تولید کنند های سقف کاذب بر روی آن فعالیت می کنند.

 • سقف کاذب گریلیوم

گریلیوم در رده سقف های دکوراتیواست و در بین آنها از ویژگیهای فراوانی برخوردار است  این سقف از آلومینیوم  وآهن  و ورقهای آلیاژی ( این مورد گران است)  تولید میشود ..

سقف گریلیوم ، سقف باز هم گفته می شود . جواب آن در کار تمام شده است . بعد از اینکه سقف نصب شد چیزی که رویت می شود اینست  ، خانه های مربع و مستطیل شکلی که پیوسته در کنار هم قرار گرفته است . که هیچ پوششی در داخل و یا پشت آن وجود ندارد و پشت سقف و تاسیساتی که کار شده است به خوبی دیده می شود .  سقف کاذب گریلیوم از ورق به قطر 4/0 الی 1 میلیمترتولید می گردد  . گریلیوم تولید شده رنگ می شود ، رنگ بصورت  مایع و یا پودری   می باشد ، که در هر صورت به کوره می رود تا خشک شود .در هنگام نصب قطعات تولید شده روی هم مونتاژ می شود و سپس در کاریرهای که هم شکل با قطعات  هستند ولی با اندازه دو برابر قرار می گیرند ودر سطح طراز اجراء می شوند.

مزیت سقف کاذب گریلیوم  در نمای آخر اینطور است که هیچ گونه متعلقات سقف ( بجز چراغ ) دیده نمی شود ، چون می توان در پشت سقف آن را کار کرد، مثل در یچه ها ، کانال ها ، ددکتور ها و …… و دیگر موارد.

معمولا” سقف کاذب گریلیوم را بصورت منفرد و یا ترکیبی با سقف های دیگر اجراء می کنند . زیر سازی سقف  گریلیوم  مانند سقف های دیگر بصورت آویزانی است  ، که با سیم مفتول ویا زنجیر این کار انجام می گردد.

 • سقف کاذب تایل ( با نگهدارنده نمایان)

یکی از بهترین نوع پوشش برای سقف کاذب است . انواع آن هم بستگی به نگهدارنده وجنس پوششی آن  است . قطعات (تایل و نگهدارنده ) از بیش تعین شده با ابعاد معین ، به نام مشبک و آرمسترانگی و مینرال وبطور صحیح آن کلیک نامیده می شود . در موارد دیگر آن مشبک صحیحتر است .متریال پوششی در این نوع سقف کاذب باید مضربی از طول و عرض شصت سانتیمتری باشد و نوع جنس آن به سفارش کارفرما  است .  مانند : الیاف فشرده و پلاکسی گلاس ( طلق ) و گچی و چوبی و آلومینیومی و یا موارد پیشنهادی دیگر باشد

این نوع سقف کاذب بصورت آویزانی اجراء میگردد .  که بهترین آویز مفتول گالوانیزه است .نگهدارنده آلومینیومی هم بهمین ترتیب اجرا ء میگردد ولی با اندکی تفاوت  که بدین صورت می توان بیان کرد . که بر روی بدنه آن هیچ گونه شیار وزبانه وجود ندارد  ، سپری ( نگهدارنده ) در طول معین تولید شده و بعداز رنگ شدن در طول شش وپنج ویا حتی کمتر به محل اجراء آورده می شود . و آن وقت به طول معین طراحی شده برش می خورد و نصب میگردد .تنوع رنگ در سپری آلومینیومی بیشتر است و تنوع در تولید شکل ظاهری  آن  است، که این مورد مزیت در این نوع سقف کاذب است .

این نوع سقف کاذب را در ارتفاع  ، بهتر است با زیر سازی آهنی ( پروفیل ) اجرء گردد. این شرایط بستگی به محیط ومساحت اجرایی دارد . مانند ارتفاع از کف ، بلندی پشت سقف کاذب تا سقف اصلی ( برای بیش از دو متر ) و …ولی در موارد اجسام سنگین تر اجراء آن محتاج به زیر سازی جدا است.این سقف کاذب در حال حاضر از رایج ترین نوع سقف کاذب در داخل کشور است .

سقف کاذب ترکیبی

اجراء چند نوع سقف کاذب درکنار همدیگر ودر غالب یک طرح هندسی منظم و یا غیر منظم به همراه شکست و اختلاف سطح مختلف را سقف کاذب ترکیبی گویند .

برای اجراء چنین سقفی ، طرحی مناسب با سازه های سقف کاذب الزامی است. یعنی طراح باید ازاندازه و زوایای زیر سازی و خود سقف کاذب اطلاعات کافی داشته باشد.

اجراء این گونه از سقف کاذب بسیار نمای زیبای را به وجود می آورد و رنگ بندی ( بازی با رنگ ) در سطوح مختلف و شکسته ها بسیار چشمگیر می شود.

دیگر نکته ای که دراین سقف وجود دارد ، استفاده از نورپردازی و گونه های مختلف از چراغهای توکار است، که جلوه خاصی به طرحهای هندسی و رنگ آمیزی سقف کاذب ترکیبی میدهد.

معمولا” برای اجرا ء این سقف زیر سازی مناسبی را بوجود می آورند ، که با آهنکشی ویا بدون آهنکشی است. که در هر صورت باید محاسبه فنی لازمه لحاظ گردد. بدین صورت که برای یک سوله با ارتفاع حداقل چهار متر ، آهنکشی با آویزهای میله گردی ( ترجیحا” میله گرد آج دار) انجام می گیرد ، وشکل و فرم طرح مورد نظرباید با پرفیل انجام گیرد و در نهایت به آویزها متصل شود.

در مورد زیر سازی بدون آهنکشی ( که به ندرت این مورد پیش میآید) ، هم با آویز گرفتن ( تسمه ویا سیم مفتول) از سقف اصلی و هم سازه های گالوانیزه که رول فرم شده است می توان انجام داد. معمولا” این نوع سقف با قیمت بیشتری نسبت به سقفهای دیگر   قابل اجراء است .  بنا به عواملی که ذکر خواهم کرد ، مثل سازه و زیرسازی  بیشتری را طلب میکند  سازه های  آهنی  و سازه مربوط به خود سقف مورد نظر در هنگام اجراء باعث  اتلاف  وقت بیشتری می شود . که از نظر زما نبندی  در اجراء با سقفهای دیگر متفاوت است .

سقف کاذب ترکیبی را معمولا” در مساحتهای بزرگ ( که مساحت مورد نظر یکجا باشد و پراکندگی نداشته باشد یعنی دیوار و دیگر عوامل جدا کننده فضا وجود نداشته باشد ) اجراء می شود چون زیبایی بیشتری را جلوه گر می نماید . در موارد دیگر معمولا بدون آهنکشی پشت سقف ( البته در مساحتی کم ) انجام میگردد، مثل سرویسها ،کارایی بیشتری دارد .  در سقف کاذب ترکیبی بدون آهنکشی باید از سازه های مربوط به همان سقف مورد نظر بیشتر استفاده کرد و تعداد آویز هم نیز بیشترباشد ، در اجرای سقف کاذب ترکیبی بدون آهنکشی از عوامل اتصالات موقت و نیمه موقت ، مثل انواع پیچ و پرچ و فنرهای نگهدارنده و سیم مفتول گالوانیزه و …. فراوان استفاده می شود . ( تا استحکام  مورد نظر وقابل قبول را داشته باشد ) درسقف کاذب ترکیبی بعد از اتمام و یا قبل از شروع ،پروفیل آهنی را ضد زنگ  میکنند که خوردگی سازه آهنی را کمتر کند،  در موارد آب و هوایی  رطوبتی از سند بلاست هم استفاده می کنند و بعد رنگ انجام می شود . در بعضی موارد کاری ، در سقف کاذب ترکیبی پشت سقف باید طوری کار شود که شخصی بتواند حرکت کند یعنی برای بازدید و سرکشی از عوامل تاسیساتی و یا تعمیرات آن در پشت سقف رفت و آمد کند .

سقف کاذب ترکیبی اگر در اختلاف سطح اجراء شود ، زیبایی خاصی دارد که با رنگی متفاوت و قرینه نسبت به دیگر سطوح ( همان مساحت اجرایی) جلوه بهتری را دارا می شود .

اختلاف سطح در سقف کاذب ترکیبی میتواند با زاویه های مختلف باشد ویا بصورت منحنی  ، که در هر صورت  متناسب با زوایا و انحنا ء سازه های  سقف کاذب است و خارج از آن نمی توان کار کرد ، مگر  سازه ای  با طرحی  مورد نظر  تولید کرد ( که این مسئله هزینه ای جدا دارد ) .

در کل سقف کاذب ترکیبی بسیار زیبا است که مجریان آن در کشور ما  آنرا به زیبای  اجراء میکنند . و میتوان مدعی شد که در این صنعت  پیشرفتهای شایانی انجام شده است .

 • سقف کاذب لوکسالون

این سقف پوششی خاصی را دارا است. با ظاهری ساده و محکم  ودرزبندی بین آن جزو معدود سقف ها است . و به سه گونه می شود تعریف کرد نخست این نوع سقف کاذب به تنهایی کار شود و دیگری در سقف های ترکیبی  و در آخر این سازه را در نما هم می شود بکار برد ( نمای داخلی ساختمان ونما خارجی ساختمان ) .

این سقف بصورت رول فرم  تولید می شود . محصول تولید شده با عرض پانزده سانتی متر است . و طول  بستگی به طرح اجریی دارد .  این سقف بصورت آویزانی  اجراء می شود  با  ساپورت های مفتولی ویا تسمه ای  ودر موارد دیگر با بسته شدن زیر سازی به  آهنکشی این عمل انجام می گردد.

ضخامت ورق تولیدی در این سقف کاذب پنج الی هفت دهم میلی متر است. جنس ورق آلومینیومی و یا ورقهای رنگین نیز میتواند باشد. در ضمن بصورت پانچ و بدون پانچ تولید می گردد .در مورد ی که این نوع سقف کاذب به تنهایی اجراء شود . امکان دسترسی به پشت سقف  تقریباً از بین می رود . ( در مورد لزوم  دریچه بازدید  ویا گونه ای دیگر می توان اجرا کرد که دسترسی  به پشت سقف انجام شود ) پس در انتخاب سقف کاذب عامل دسترسی به پشت سقف مهمترین مسئله است.رنگ آمیزی برای این سقف به دلخواه است . جاسازی متعلقات سقف  به صورت متنوع امکان پذیر است.

لوکسالون در دو تیپ سوارخدار و بدون سوراخ تولید و در رنگ های متنوع دلخواه کوره ای  و یا پودری الکترواستاتیک رنگ آمیزی می گردد , بیشتر برای فضاهائی استفاده می شود که نیاز به دسترسی به پشت سقف نبوده و هدف پوشش و زیبائی است.
اجرای این سقف ها به گونه ای است که باند ها به هنگام نصب به ترتیب داخل هم و برروی کاریر چفت و نصب می گردد . پوشش ستون ها , دیوارهای داخلی حالتهای مختلف دکوراتیو و پوترهای کاذبی که بوسیله  , و جهت پوشش کانالها طراحی  می گردد علاوه بر داشتن ظرافت و زیبائی و سرعت و سهولت نصب دارای استحکام بوده برای نگهداری فقط گاهی به شست و شو نیاز دارد , لذا معماران و مقاطعه کاران ساختمان نسبت به مصالح دیگر این نوع پوشش را پذیرفته و انتخاب می نمایند .
لوکسآلون جهت پوشش فضاهای خارجی ساختمان , نما,سردر و غیره نیز قابل اجرا بوده  و به جهت این قابلیت فاسادتیپ , نیز نامیده می شود.
چفت شدن بسیار سبک ، صددرصد ضدزنگ , بازیرسازی گالوانیزه و داشتن قابلیت آب بندی ، دکوراتیو ومقاوت در برابر شرایط جوی از دیگرمشخصاتی است که می توان جهت لوکسآلون یا فاساد خاص باند ها نام برد.

 

 

 

مقاله ها
About lkzadmin

34 Commnets
 1. فروشگاه اينترنتى آوریل 18, 2017 at 1:29 ب.ظ پاسخ دادن

  سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 2. سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی دارید.ممنون

 3. Very good article. I absolutely love this website. Thanks!

 4. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 5. سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

 6. That is some inspirational stuff. Never knew that opinions could be this varied.
  I wish I had your insight.

 7. I think this is one of the most significant information for me.
  And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general things,
  The website style is great, the articles is really excellent
  : D. Good job, cheers

 8. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 9. It’ѕ reaⅼly а nice and helpful piece оf info.
  I am happy that you shared tҺis usefսl infօrmation witɦ us.
  Ρlease keep us informed ⅼike thіs. Тhanks fⲟr
  sharing. http://www.istanbulbilisimas.biz

 10. What’s up all, here every person is sharing these kinds of
  experience, therefore it’s pleasant to read this
  webpage, and I used to pay a visit this blog everyday.

 11. خسته نباشید مرسی به خاطر این وبسایت
  مفید

 12. Very well said, your blog says it all about that particular topic.*~”*~

 13. It’s actually a great and helpful piece of information. I am satisfied that you just shared
  this helpful information with us. Please keep us up to date like this.

  Thanks for sharing.

 14. Its such as you learn my mind! You seem to know so much approximately this, such as you wrote the e book
  in it or something. I think that you just could do with some percent
  to pressure the message home a bit, but instead of that, that is excellent
  blog. A great read. I’ll certainly be back.

 15. Its such as you read my mind! You appear to know a lot approximately this, like you
  wrote the ebook in it or something. I think that you just could do with some p.c.

  to pressure the message house a little bit, but instead of that, that
  is wonderful blog. An excellent read. I will definitely be back.

 16. Hi there, i read your blog from time to time and
  i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much
  appreciated.

 17. This is a great blog and i want to visit this
  every day of the week ,   

 18. I was recommended this web site by my cousin. I am not
  sure whether this post is written by him as nobody else
  know such detailed about my difficulty. You are
  wonderful! Thanks!

 19. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران
  وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 20. سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

 21. Your method of explaining all in this article is truly good, all can effortlessly know it, Thanks a lot.

 22. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

 23. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 24. سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از سایت مفید شما.موفق باشید.

 25. مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

 26. وب سایتتون فوق العاده است اطلاعات مفید زیادی اینجاست من آن را
  برای چند تن از دوستان نیز به اشتراک گذاشتم
  و طبیعتا، از شما بابت تلاشتان سپاسگذارم.

 27. سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
  در زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایتا هستید
  واقعا ممنون ..خسته نباشید.

 28. سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از شما.به امید توفیق روزافزون.

 29. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

 30. سلام
  درود برشما وب سایت خیلی خوبییی بود
  ممنون از اشتراک گذاریتون
  موفق و پیروز باشید دوست عزیز.

 31. سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از سایت مفید شما.به امید توفیق روزافزون.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *